Skauting

To je zábava, dobrodružství, přátelé a společenství lidí, kteří sdílejí podobné hodnoty. Skauting je také příležitost rozvíjet nejen sebe, ale i své okolí. Skauti a skautky všech možných národností se snaží uělat za světa lepší místo.

Skautská výchova ctí především tyto hodnoty:

• hrát fér
  • spolupracovat s ostatními
  • být ohleduplný k okolnímu prostředí
  • mít vztah k přírodě

Posláním je podporovat rozvoj osobnosti dětí a mladých lidí a jejich sociálních i fyzických schopností. Skauti by měli být připraveni na plnění povinností k sobě samým, bližním, přírodě, vlasti a celému lidskému společenství.

Junák - český skaut

Znak Junáka

Je největší organizací dětí a mládeže v Česku. Znak je tvořen skautskou lilií jako srozumitelným celosvětovým symbolem skautingu, modrým trojlístkem jako symbolem dívčího skautingu a hlavou chodského psa, kterou českým skautům do jejich znaku roku 1912 věnoval malíř Mikoláš Aleš.

Junák - český skaut je součástí světové organizace skautského hnutí (WOSM), které jsou součátí chlapci i děvčata a Světové asociace skautek (WAGGGS).

WAGGGS
WOSM

Skauting v číslech

Skauting v ČR

• 67 959 členů ve 2 203                oddílech
  • 1 098 dětských táborů
  • oddíly podporuje 12 151 dobrovolníků

Skauting ve světě

• nepřetržitý růst od roku 1907
  • skautské hnutí existuje v 216 zemích a teritoriích
  • na světě je celkem 40 milionů skautů

Historie skautingu

1907 - Robert Baden-Powell pořádá na ostrově Brownsea první skautský tábor na světě s 20 chlapci.

1912 - A. B. Svojsík pořádá první český skautský tábor nedaleko hradu Lipnice s třinácti chlapci.

1915 - Ke skautingu se přidávají dívky. První tábor skautek se koná u Živohoště.

1920 - První Jamboree.

1940 - Skaut poprvé zrušen. Během druhé světové války jsou skauti v ilegálním odboji či za hranicemi protektorátu. Sedm stovek z nich za to zaplatí životem.

1945 - Skauting obnoven.

1946 - První ročník Svojsíkova závodu a vystavění Ivančeny na památku popravených skautů účastnících se nacistického odboje.

1950 - Skauting zrušen komunisty.

1968 - Povolen, ale hned roku 1970 opět zakázán.

1989 - Skaut znovuobnoven po Sametové revoluci.

2005 - Charta českého skautingu na počátku 21. století.

2007 - Svět slaví 100 let skautingu.

Junák - český skaut / Aktualizováno 27. 9. 2022